ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΤΗΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Την Πέμπτη 5 Οκτωβρίου του 2023 το δημοτικό σχολείο Μακρακώμης διεξήγαγε αθλητικές δραστηριότητες, στο πλαίσιο του εορτασμού της ημέρας σχολικού αθλητισμού. Με την φροντίδα του διδάσκοντος Φυσικής Αγωγής, κυρίου Έλληνα Δημητρίου έλαβε χώρα πεζοπορία, στην οποία και συμμετείχαν οι μεγαλύτερες τάξεις του σχολείου μας, στον περιφερειακό δρόμο της Μακρακώμης φτάνοντας μέχρι το εκκλησάκι  του Αγίου Βασιλείου.

Κατά την διάρκεια της πεζοπορίας ο κ. Έλληνας έδινε οδηγίες στους μαθητές για τον ορθό τρόπο βάδισης στο περιβάλλον του βουνού. Στα μισά της διαδρομής πραγματοποιήθηκε στάση στο εκκλησάκι του Αγίου Βασιλείου που μας χάρισε την εκθαμβωτική θέα του πράσινου το οποίο στάθηκε η αφορμή για την διεξαγωγή συζήτησης αναφορικά με τα οφέλη του δάσους για την υγεία μας και όπως επισήμανε και η εκπαιδευτικός του σχολείου μας κ. Λαβάντ «τα δέντρα είναι φίλοι μας και πρέπει να τους φερόμαστε ανάλογα».

Με την ολοκλήρωση της πεζοπορίας μας και θαυμάζοντας το φυσικό περιβάλλον οι μαθητές μετέβησαν στο γήπεδο ποδοσφαίρου της περιοχής «Λεωνίδας Γιαννέλος» όπου και πραγματοποιήθηκαν ομαδικά παιχνίδια αξιοποιώντας το αθλητικό εξοπλισμό του σχολείου.

Η αθλητική εξόρμηση ολοκληρώθηκε χωρίς αρνητικά απρόοπτα και με πλατιά χαμογέλα ευχαρίστησης από μικρούς και μεγάλους.

Η διοργάνωση των σχολικών πρωταθλημάτων έχει σκοπό τη δημιουργία ευκαιριών για την ανάδειξη των ιδιαίτερων ικανοτήτων των μαθητών στον αθλητισμό, τη συνολική καλλιέργεια της προσωπικότητάς τους, τη συνέχιση της αθλητικής παράδοσης της χώρας μας καθώς και την εκπροσώπησή της σε διεθνείς μαθητικές αθλητικές συναντήσεις.