Νοικοκυρά εργατική ποτέ δεν τεμπελιάζει. Ζαχαροπλάστης άριστος, καθένας τη θαυμάζει.

Τι είναι;

H ΜΕΛΙΣΣΑ

Την Πέμπτη 18 Aπριλίου, οι Τάξεις Α' και Β'  του Δημοτικού Σχολείου Μακρακώμης, επισκέφθηκαν το μελισσοκομικό εργαστήρι «Άγρια Μέλισσα» στη Βίτολη. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στον υπέροχο κόσμο των μελισσών. Μέσα από μια γυάλινη κυψέλη είδαν τις μέλισσες, τη βασίλισσα και τους κηφήνες από κοντά. Είδαν τον τρόπο που οι μέλισσες σφραγίζουν τα τελάρα, για να αποθηκεύσουν το μέλι τους. Μάθανε πώς οι άνθρωποι αφαιρούν το κερί από τα τελάρα, για να μείνει το τελάρο μόνο με την κηρήθρα  και το μέλι. Είδαν τον τρόπο εξαγωγής του μελιού, την αποθήκευσή  του σε μεγάλα βαρέλια και πώς συσκευάζεται στα κατάλληλα δοχεία.

Μάθανε πόσο  σημαντικές είναι οι μέλισσες για τον πλανήτη μας. Είδαν τα προϊόντα που μπορούμε να κάνουμε από το μέλι και το κερί της μέλισσας.

Έφαγαν φετούλα με μέλι, ζωγράφισαν μελισσούλες, έπαιξαν το παιχνίδι «Περνάει, περνάει η μέλισσα» και έφτιαξαν λαμπάδες από φυσικό κερί μέλισσας.

Όμορφες εικόνες, υπέροχες αναμνήσεις, σημαντικά οφέλη από αυτή την εκπαιδευτική επίσκεψη.

Τη Δευτέρα 15 Απριλίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε' τάξης του Δημοτικού Σχολείου Μακρακώμης επισκέφθηκαν τη Ροδωνιά Υπάτης και συγκεκριμένα τον χώρο της Μάχης στον Σπερχειό το 997 μ. Χ μεταξύ των βυζαντινών δυνάμεων και  των Βουλγάρων. Ο στρατηγός του Βασίλειου Β' του Βουλγαροκτόνου, Νικηφόρος Ουρανός, αιφνιδίασε τους Βούλγαρους κατά τη διάρκεια της νύχτας και στη μάχη που ακολούθησε οι τελευταίοι υπέστησαν ολοκληρωτική καταστροφή. Η μάχη του Σπερχειού είναι η μόνη σημαντική μάχη που πραγματοποιήθηκε στο σημερινό ελληνικό έδαφος κατά τη διάρκεια των 330 χρόνων που διήρκεσε η σύγκρουση των Βυζαντινών με τους Βούλγαρους.

Η συγκεκριμένη εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της Βυζαντινής Ιστορίας που διδάσκεται στην Ε' τάξη Δημοτικού.

Στη συνέχεια, τα παιδιά επισκέφθηκαν το Λαογραφικό Μουσείο της περιοχής όπου είχαν τη δυνατότητα είτε να γνωρίσουν είτε να θυμηθούν αντικείμενα που αποτελούσαν το νοικοκυριό των οικογενειών στο παρελθόν.