Την Τετάρτη  17-04-2024, οι μαθητές της Β’ Τάξης  μπήκαν σε «πασχαλινή διάθεση». Έφτιαξαν κουλουράκια με σταφίδες και σοκολάτα, ακολουθώντας τις οδηγίες του σχολικού βιβλίου στο μάθημα της Γλώσσας και τα μοίρασαν στους εκπαιδευτικούς του σχολείου και μεταξύ τους, συνοδεύοντάς τα με ευχές για τις μέρες που έρχονται. Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς που μας βοήθησαν!!!!!!Είχαμε την ιδέα, μας στήριξαν ώστε να την κάνουμε πράξη.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!!!!!!

Οι μαθητές και η δασκάλα της τάξης

Την Πέμπτη 11 Απριλίου 2024, οι μαθητές της Ε’ & ΣΤ’ τάξης συμμετείχαν σε περιβαλλοντικές δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο σχολείο μας από στελέχη του Περιφερειακού Φο.Δ.Σ.Α Στερεάς Ελλάδας AE.

Δείτε λεπτομέρειες εδώ.

Make a Wish- Κάνε μια Ευχή Ελλάδος

Φέτος με πολλή χαρά και αγάπη για τους φίλους μας, τα παιδιά ανά την Ελλάδα τα οποία πάσχουν από σοβαρές ασθένειες, το Δημοτικό Σχολείο Μακρακώμης και οι μικροί και μεγάλοι μαθητές του υλοποιήσαμε το πρόγραμμα "Make a Wish- Κάνε μια Ευχή Ελλάδος". Στο σχολείο μας έφτασαν αστέρια τα οποία αντιπροσωπεύουν τη θέληση των μαθητών / τριών του σχολείου μας να βοηθήσουν ώστε να πραγματοποιηθούν οι ευχές των παιδιών αυτών.

Η ανταπόκριση των μαθητών στο συγκεκριμένο πρόγραμμα και τελικά η υλοποίησή του επιχείρησε όχι μόνο να βοηθήσει και να δώσει χαρά σε άλλα παιδιά αλλά και να καλλιεργήσει έννοιες και δεξιότητες όπως η ενσυναίσθηση, η αλληλεγγύη και η ευγνωμοσύνη. Δυστυχώς, πολλά πράγματα θεωρούνται δεδομένα στον σύγχρονο δυτικό κόσμο και η -έστω και έμμεση - επαφή των παιδιών μας και γενικότερα των ανθρώπων με άτομα που η πραγματοποίηση των ευχών τους δεν προσφέρει ψυχαγωγία αλλά ελπίδα, θεωρείται ιδιαίτερα σημαντική. Εξάλλου, ας μη ξεχνάμε πως τα σημαντικότερα πράγματα στη ζωή δεν είναι πράγματα κι αυτή είναι μια αλήθεια την οποία τα παιδιά μας πρέπει να γνωρίζουν, όχι μονάχα να ακούνε!

Ευχαριστούμε όλους εκείνους τους γονείς/ κηδεμόνες που στέκονται πολύτιμοι αρωγοί στο παιδαγωγικό μας έργο!

Την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2024 έγιναν στο σχολείο μας σχετικές δράσεις.

Ο ταχυδρόμος του Αϊ-Βασίλη

Χο χο χο …

Ταχυδρόμος με σκουφί

ήρθε μέσα στην αυλή!

Πήγε μέσα στην Δευτέρα

που τον περίμεναν με τρέλα!

Μάζεψε τα γραμματάκια

με χαρά απ’ τα παιδάκια!

Είπαν όλοι τους ευχές

για του Αϊ-Βασίλη τις γιορτές!

Ευχαριστούμε πολύ τον ταχυδρόμο Γιώργο Τσώλη που ήρθε στο σχολείο μας και πήρε τα γράμματα των παιδιών της Β’ τάξης για τον Αϊ-Βασίλη.

Πολλές χρωματιστές ευχές

Η δασκάλα και οι μαθητές της Β’ τάξης

Υποκατηγορίες